Gabinet Weterynaryjny „Meridian” to pierwszy gabinet akupunktury weterynaryjnej w Warszawie i jeden z dwóch pierwszych w Polsce.

Słowo ‘ akupunktura’ pochodzi od łacińskiego acus = igła i pungere = nakłucie, bowiem metoda ta polega na wkłuwaniu specjalnych igieł w tzw. punkty akupunkturowe, które cechuje szczególna budowa anatomiczna i niższy opór elektryczny w porównaniu do otaczającej skóry.
W uproszczeniu rzecz ujmując punkty akupunkturowe leżą na liniach, zwanych meridianami.
Akupunkturę z powodzeniem można stosować u zwierząt. Czworonożni pacjenci na ogół bardzo dobrze znoszą zabiegi. Wielu z nich zasypia podczas zabiegu (zdjęcia poniżej). Do wykonywania nakłuć nie jest potrzebne żadne znieczulenie. U szczególnie wrażliwych pacjentów można zastosować laseropunkturę. Na jednym spotkaniu wkłuwa się przeważnie od kilku do 10-15 igieł.

 

Igły do akupunktury (Fot. E.Ziółkowska)   Akupunktura Zwykle, szczególnie w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych, stosuje się serię ok 10 zabiegów co tydzień, choć jest to sprawa indywidualna - w pewnych sytuacjach wystarczyć może mniejsza ilość zabiegów lub/i należy zachować inne odstępy między nimi.
Akupunktura jest zabiegiem, w którym następuje przerwanie ciągłości skóry, trudno więc powiedzieć, że jest ona całkowicie bezbolesna. Ponieważ jednak igły akupunkturowe są bardzo cienkie i mają zupełnie inną budowę niż igły iniekcyjne, to dominującym odczuciem jest tu nie wrażenie powstałe w wyniku ukłucia, lecz uczucie rozpierania związane ze stymulacją punktu przez igłę. Jest to wrażenie nieporównywalne z tym powstałym w czasie wkłucia igły do zastrzyku.

 

Akupunktura ma działanie regulacyjne i przeciwbólowe, leczenie za jej pomocą można zatem podjąć w przypadku odwracalnych zaburzeń funkcji w organizmie. Należą do nich m.in.:
- funkcjonalne zaburzenia w obrębie mięśniowego aparatu ruchu, np. ostry ból urazowy, bóle i zaburzenia funkcjonalne w obrębie kręgosłupa, kończyny piersiowej i miednicznej,
- niektóre zaburzenia funkcji narządów wewnętrznych, choroby skóry, ogólna stymulacja układu immunologicznego, rehabilitacja pooperacyjna.

Akupunktura jest dobrą uzupełniającą metodą leczniczą. Przy prawidłowej diagnozie i wykonaniu jest ona wolna od działań ubocznych.
Zwierzętom będącym często już w podeszłym wieku i cierpiącym np. na przewlekłe zwyrodnienie stawów medycyna klasyczna nie może zaoferować wiele więcej niż przyjmowanie leków sterydowych lub niesterydowych przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jak wiadomo jednak taka długodystansowa terapia nie jest obojętna dla organizmu. Wtedy można zwierzęciu pomóc stosując akupunkturę, dzięki której udaje się zmniejszyć ilość leków przeciwbólowych lub, w wielu wypadkach, całkowicie się z nich wycofać.
  Akupunktura weterynaryjna, w trakcie zabiegu (Fot. E.Ziółkowska)


Elektrostymulacja i Elektroakupunktura

W pewnych schorzeniach bardzo pomocna jest elektrostymulacja nerwów i mięśni.
Jedną jej odmianę stosuje się przy niedowładach, inną zaś jako rodzaj masażu przy bolesnych napięciach mięśni, jeszcze inną natomiast można wykorzystywać do działania przeciwbólowego.
Stymulację taką można wykonywać przez skórę (znana jako TENS), ale u zwierząt wymaga to jej ogolenia. Aby uniknąć golenia pacjenta elektrostymulację można również przeprowadzić za pośrednictwem wkłutych igieł akupunkturowych i jest to elektroakupunktura. W zabiegu elektroakupunktury aparat do elektrostymulacji podłącza się tylko do paru igieł.

Laseropunktura
Zdarzają się, choć rzadko, pacjenci, którzy nie lubią igieł. Wtedy można zastosować laseropunkturę, czyli stymulację punktów akupunkturowych za pomocą lasera. Taki zabieg jest całkowicie bezbolesny, a rownież skuteczny. Zwykle należy go jednak częściej powtarzać.
Laseropunktura jest zatem modyfikacją akupunktury przeznaczoną dla szczególnie wrażliwych pacjentów, którzy nie tolerują nakłuć. Taka wrażliwość może być spowodowana lękiem po złych doświadczeniach, lub zwiększoną wrażliwością, przeczulicą związaną z chorobą. W takich sytuacjach stymulację punktów akupunkturowych wykonuje się całkowicie bezboleśnie za pomocą lasera. Przynosi to szybko uczucie ulgi, buduje zaufanie pacjenta, zmniejsza lęk i zwykle umożliwia zastosowanie tradycyjnej akupunktury w przyszłości. 

Laseroterapia
Laseroterapia jest to stymulacja biologiczna tkanek za pomocą światła laserowego.
Laser jest urządzeniem emitującym spójne światło o określonej długości fali. W medycynie do biostymulacji wykorzystuje się tzw. lasery miękkie, czyli o małej mocy, emitujące światło czerwone lub podczerwone z możiwością zastosowania różnych częstotliwości.
Takie światło laserowe powoduje powstawanie efektów fotochemicznych w tkankach, dzięki czemu ma ono działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i regulujące, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń, odleżyn, oparzeń, oraz ma korzystne działanie biostymulacyjne w przypadku bólów stawowych, skręceń i naciągnięć.

w trakcie leczenia:

 

 

Sasza - cierpiał z powodu dyskopatii. Miał całkowity niedowład kończyn tylnych, z zanikiem czucia powierzchownego i głębokiego, problemami z oddawaniem moczu i kału oraz zanikiem mięśni. 

Połączenie leczenia farmakologicznego z akupunkturą, elektroakupunkturą i laseroterapią dało bardzo dobre efekty. Sasza odzyskał sprawność i samodzielność. Dziś porusza się zupełnie normalnie. 

Filmy pokazują Saszę w trakcie leczenia (ale z okresu, kiedy już zaczął sam chodzić) i po leczeniu.

 

po leczeniu: